Hakkımızda

Çiçekpınar kasabası tarihi ANADOLU SELÇUKLU Devletine dayanır;2. Kılıçaslan(1156-1192) Döneminde BİZANSLILAR’la yapılan Miryokefalo zaferi sonunda kasabamız çevresinde TÜRK Boyları yerleşmiştir.

            Anadolu Selçuklu Devletinin çökmesi ile kurulan HAMİT OĞULLARI(1300) Eğirdir’e yerleşip İlçemizede yönetimine aldığı sırada DOĞANŞAH ve DOĞANBEY’in yöremize geldikleri.Doğanşah kız kardeşi ile birlikte şimdiki düz araziye hakim olmak gayesi ile Kasabamızın bulunduğu yere konaklamıştır.

            Bu komutanın isminden esinlenerek daha sonra ismi DONARŞA OLMUŞTUR.Kasabamızın kurucusu DOĞANŞAH’ın Mezarı Kasabamız içinde Dede sokakta olup küçük bir anıt yapılarak titizlikle korunmaktadır.

Kasabamız 1971 yılında belediyelik ünvanı almıştır. 2016 yılı adrese dayalı nüfus sayımı güncellemesine göre 2124 olup; Kasabamız aşağı mahalle, orta mahalle ve Çördük mahallesi olarak 3 mahalleden oluşmaktadır. Kasabamız merkez ilçeye 4 km uzaklıkta olup Yenişarbademli yolu üzerindedir. Güneyinde kızıldağ, güney doğusunda Beyköy, Doğusunda Ş.Karaağaç, kuzeyinde Göksöğüt köyü, kuzey batısında Çavundur ve Yakaemir köyü, batısında ördekçi köyü ve güney batısında Fakılar köyü bulunmaktadır. 24.499.058 M2 mücavir alanı olup 576 hektar imar planı bulunmaktadır.