Çiçekpınar Belediyesi

15 TEMMUZ PROGRAMI

Belediye Başkanımız Sn. Memiş KAYNAK Şarkikaraağaç İlçe merkezinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitlerimizi Anma programına katılım sağladı.Programda yaptığı konuşmada şunları söyledi ;
Bugün buraya Milletimizin demokrasi zaferini kutlamak; kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak Vatan, Millet, Bayrak, İstiklal ve diğer bütün mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi bir kez daha yâd etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Bugün bir taraftan 251 vatandaşımızı kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe şahit olmanın gururunu yeniden yaşıyoruz.
Hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı bugünde tekrar ifade etmemiz gerekir ki hiçbir zafer kolay kazanılmamıştır; tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin arkasında bir fedakârlık vardır.
Kurtuluş Savaşımızda evladını koruyan örtüyü, ıslanıp bozulmasın diye top mermisinin üzerine örten, ağır kış şartlarında evladı ile birlikte donarak şehit olan Şerife Bacı’nın fedakârlığı Asil Türk Milletinin kanına işlemiş; aynı cesaret ve özveri örneği 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı da gösterilmiştir.
Ölüm kusan silahlar karşısında milletimiz canından; kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş ancak Vatanına namahrem ellerin değmesine müsaade etmemiştir. Yüreklerinin tam ortasına dayanan namlulara imanıyla karşı çıkmıştır.
Fethullahçı terör örgütü tarafından yapılan hain darbe girişimi karşısında halkımız sokaklara, meydanlara inerek,muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu gostermiş bu talihsiz ve menfur girişimi engellemiştir.
Kimi namlunun ucunda gençliğini bırakmış, kimi arkasında gözü yaşlı ama mağrur bir eş, bir baba ve bir çocuk. Kimi hayatının her dakikasını birlikte geçirdiği kardeşiyle birlikte şehadet şerbetini içmiştir.
İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kez daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun.
Aziz Milletimiz, tıpkı gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya genelgesinde tüm dünyaya ilan ettiği gibi Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır şiarı ile, Milletimiz Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde, her kesimiyle bir bütün olarak bu ihanetin karşısında durmuş, bir kez daha, canı pahasına, inancına, ülkesine, devletine, demokrasisine, geleceğine ve egemenliğine sahip çıkmıştır.
Atalarımızdan miras kalan bir anlayış içerisinde özgürlüğümüzün kıymetini daha çok bilmeli; ezanlarımızı susturtmamak, bayrağımızı indirtmemek, vatanımızı korumak, devletimize sahip çıkmak için daha kararlı hareket etmeliyiz.
Bilinmelidir ki dinini, dilini, milliyetini, vatanını, devletini bilmeyen herkes terör örgütlerinin potansiyel hedefidir. Bizler bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak için bu bilinçle hem ilmiyle hem gönlüyle geleceğine yürüyen nesiller yetiştirmeliyiz.
Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Engin Tilbaç’ı da bağrından çıkarmıştır.
Bu tür dramları ve acıları bir daha yaşamamak için uyanık, ayık, dikkatli ve tedbirli olacağız…
Değerli Şarkikaraağaçlı Hemşehrilerim...
Bugün, ihanetin ve aynı gün gelen kurtuluşun, yeniden dirilişin yıl dönümüdür.
Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Koca Sinan’dan beslenen bu toprağın evlatları zalimlere karşı istiklali ve istikbali için hep direndi ve direnecektir.
Bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır.
Kendimize ve birbirimize güvenerek, ülkemizi ve milletimizi severek, tarihimize, kültürümüze, ortak değerlerimize sahip çıkarak, farklılıklarımıza saygı göstererek birbirimizin ve ülkemizin - vatanımızın kıymetini bileceğiz...
Farklılıklarımızın kavga sebebi değil bir zenginlik olduğunu kabul edeceğiz. Bizler bu ruhu kaybetmediğimiz sürece ve bizden sonraki neslimize de en güzel şekilde aktarabildiğimiz takdirde; hiçbir hain, emeline ulaşamayacak ve bu cennet vatanda hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; bizlere, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Ulu Önder ATATÜRK’Ü ve O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Bugünkü etkinliklerde emeği ve katkısı olan kurumların yöneticilerine ve personeline teşekkür ediyorum. DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNÜZ tekrar KUTLU OLSUN…Geceniz hayırlı olsun… Günleriniz ve ömrünüz huzurlu olsun… ALLAH’A EMANET OLUN…Hepinize saygılar sunuyorum.