Çiçekpınar Belediyesi

BAŞKAN KAYNAKTAN BASIN AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz haftalarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU meclis gurup toplantılarında Şarkikaraağaç kapalı devre sulama sistemini gündemine alarak, Şarkikaraağaç’a 3 milletvekili gönderip inceleme yaptıracağını söylemesi üzerine 14 Haziran pazartesi günü Cumhuriyet Halk Partili 3 milletvekili Şarkikaraağaç ilçemize ve Çiçekpınar beldemize gelerek inceleme yapmışlardır.
Mezkur kimselerin sözüm ona bu incelemelere başladıklarını biz, sosyal medyadan ve kamuoyundan öğrendik. Gönül isterdi ki doğru bilgi için keşke bizimle de temas kurmuş olsalardı. Biz, bölgenin yetkilileri olarak onlara mevcut durumu delilleriyle anlatsaydık. Doğrudur; bölgemizde bir sulama problemi vardır. Ancak bu sorunun çözümü için yapılan çalışmalar belli ki kendilerine aksettirilmemiştir. Buda gösteriyorki bir algı operasyonu gerçekleştiriliyor. Çiçekpınar Belediye Başkanı olarak yapılan çalışmaları sizlerin huzurunda hiçbir siyaset gözetmeksizin kamuoyuna arz etmek isterim. Bizler rant peşinde koşanlardan değil hizmet peşinde koşanlardanız. 2019 yılı yerel seçimleri sonucunda seçimi kazanarak Üretken Belediyecilik anlayışı ile hızlı bir çalışmaya girdik.
Çiçekpınar halkının ana ekonomik faaliyetleri tarım ve hayvancılıktır. Dolayısıyla belediye olarak vatandaşlarımızın gelir ve refah düzeyini artırabilmek, genel sorunlara bir nebze çözüm üretebilmek adına bu alanlara katkı sunabilecek proje çalışmalarına başladık. Şarkikaraağaç Sulaması 1995 yılında işletmeye açılmış olup, tesisin bakım onarım ve işletme hizmetleri 03.09.1999 tarihli Bakanlık Olur’u ile Şarkikaraağaç İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliğine devredilmiştir. Ancak, 24.02.2000 tarihinde sözleşme tek taraflı fesih edilerek Sulama Birliği kurma çalışmalarına başlanılmış ve 14.01.2001 tarihli Bakanlık Olur’u ile kuruluşunu tamamlamış olan Şarkikaraağaç Sulama Birliğine devredilmiştir. 2010’lu yıllara gelindiğinde birlik borçlarından dolayı çalışamaz hale gelmiş birlik yöneticileri istifa etmiş, sistem çökmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir.
Daha sonra DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından Ağustos 2015’te Şarkikaraağaç pompaj sulaması rehabilitasyon projesi yapımı gerçekleştirilmiştir. Bu projeye göre Şarkikaraağaç ilçesi, Çiçekpınar kasabası, Çarıksaraylar kasabası ile 15 köye ait 13873 hektar sahanın sulanması amaçlanmıştır. Bu projeyi hayata geçirebilmek adına TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Isparta Milletvekili Sn. Süreyya Sadi BİLGİÇ yatırım bütçesine alınması için çaba sarf etmektedir. Dikkatinizi çekmek isterim bahse konu arazi 13873 ha yani 138.730.000 m2 dir. Evimizin arka bahçesinde yapacağımız bir hobi bahçesinin sulanmasından bahsetmiyoruz.
Çiçekpınar Belediyesi olarak böyle büyük bir projenin hayata geçirilebilmesinin elbette zaman alacağının farkındayız.
Mevcut sistemlerin yıllardır kullanılmamasından dolayı, vatandaşlarımız kuru tarım yapmak zorunda kalmıştır. Tekrar sulu tarıma dönebilmek için, işletmesi belediyemize ait olan atıl vaziyetteki 5 adet derin su kuyusunu aktif hale getirerek, vahşi sulamayla oluşan su kaybını önlemek amacıyla; mevcut su kuyularımızla sulayabileceğimiz, 380 Hektar (Ha) arazinin kapalı devre sulama sisteminin proje ihalesini yaparak 22.01.2021 tarihinde yer teslimini yaptık, 10.06.2021 tarihinde de müteahhit firmadan projenin kabulünü gerçekleştirdik. Kapalı devre sulama sistemi sayesinde daha kaliteli ve çeşitli tarım ürünleri üretip ülke ekonomisine katkı sağlayarak beldemizde bulunan çiftçilerimizin gelir seviyelerini de yükseltmiş olacağız.
Geliri olmayan, nüfusu az küçük bir belde belediyesi olarak, vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretecek projeleri gerçekleştirmek amacıyla, 2 yıldır belediyemizin gelirlerini yükseltme çabası içerisindeyiz. Bunun için de belediyemizin yıllardır kullanılmayan arazilerinde çoğunluk yonca olmak üzere lavanta ve hububat ekimi yaptık. Aynı zamanda elma ve kiraz bahçeleri olarak kullanıma açtık.
Çiçekpınar Belediyesi olarak bu projeyi kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz. Üretken Belediyeciliğin en önemli özelliği, sorunlara takılıp kalmadan öz kaynakları etkili ve etkin kullanmaktır. Biz de bu ilke bağlamında üzerimize düşeni, kısıtlı kaynaklarımıza rağmen yapmaya gayret ediyoruz.
Ayrıca; Kapalı Devre Sulama Sisteminin yanı sıra Cumhur İttifakının birlik ve beraberliği neticesinde Şarkikaraağaç Belediyesi, Çarıksaraylar Belediyesi ve Çiçekpınar Belediyesi olarak kurmuş olduğumuz ŞARKAT birliği üzerinden geçmiş dönemde projesi hazırlanan temelini atmak bizim dönemimize nasip olan GURUP ATIK SU arıtma tesisimizin inşaat ihalesini gerçekleştirdik ve müteahhit firma inşaat çalışmalarına 09 KASIM 2020 tarihinde başladı. Enerji nakil hattının kabulü tamamlandı. Şu an 2km lik kollektör hattının yapım çalışmaları devam ediyor. Bu ay içerisinde tamamlanması planlandı.
Beldemizde yıllardır vahşi depolama alanı olarak kullanılan çöplük ebetteki doğayı kirletmektedir. Cumhur İttifakına mensup üç belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde katı atık depolama ve ayrıştırma tesisi projemizi tamamlamak üzere olup en yakın zamanda faaliyete geçireceğiz.
Bugün itibariyle beldemizin sorunlarını çözebilecek büyük projeleri tamamladık. İnşallah önümüzdeki 2 yılda da beldemizi çok daha güzel yerlere getirecek projelerimizi hayata geçireceğiz. Başta Liderimiz Sn Devlet Bahçeli Bey ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey olmak üzere Cumhur İttifakı çatısı altında 3 yıldır bizlerden desteğini esirgemeyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcımız. Sn. Sadir DURMAZ, Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Sn. Mehmet TAYTAK Beyefendilere,
AK Parti Isparta milletvekilleri; TBMM Başkan Vekili Sn. Süreyya Sadi BİLGİÇ, Sn. Recep ÖZEL, Sn. Mehmet Uğur GÖKGÖZ Beyfendilere, İller bankası Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK Beyefendi nezdinde bizlere bilgi ve tecrübeleriyle büyük destek olan Bölge Müdürümüz Fuat KOÇAL Beyefendi ve değerli ekibine Çiçekpınar Belediyesi ve belde halkım adına sonsuz şükranlarımı sunarım. Özellikle AK Parti Isparta Milletvekillerimizin şahsıma gösterdikleri teveccüh ve destekleri için teşekkür ederim.
MEMİŞ KAYNAK
ÇİÇEKPINAR BELEDİYE BAŞKANI